Hamas’ın Saldırıya Geçtiği Gazze Şeridi Nerede, Hangi Bölgeyi Kapsıyor?

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e başlattığı saldırıların ardından iki ülke arasında çatışmalar dünden bu yana devam ediyor. Peki Gazze Şeridi nerede, hangi bölgeyi kapsıyor?

Gazze Şeridi nedir?

Gazze Şeridi, Filistin’in batısında, Akdeniz kıyısında uzanan bir sahil şerididir. Bu bölge Filistin Özerk Yönetimi’nin kontrolü altındadır. Gazze Şeridi’nin adını en büyük şehri olan Gazze’den almıştır. Coğrafi konumu olarak, güneybatıda Mısır, kuzeyde ve doğuda İsrail ile komşu bir bölgedir.

Gazze Şeridi nerede?

Coğrafi konumu olarak, güneybatıda Mısır, kuzeyde ve doğuda İsrail ile komşu bir bölgedir. Gazze Şeridi’nin uzunluğu yaklaşık olarak 41 kilometre, genişliği ise 6 ile 12 kilometre arasında değişmektedir. Bu dar sahil şeridi yaklaşık 360 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır ve bu bölgede yaklaşık 1.4 milyon insan yaşamaktadır.

Gazze’nin kontrolü

1967 yılından 2005 yılına kadar Gazze Şeridi İsrail tarafından yönetilmekteydi. Ancak, 2005 yılında İsrail Gazze Şeridi’nden çekildi. Gazze Şeridi, Oslo Anlaşması gereğince Filistin Özerk Yönetimi’nin kontrolüne geçti. Ancak, İsrail hala bu bölgedeki hava sahasını, su kaynaklarını ve kıyı boyundaki deniz ulaşımını kontrol etmeye devam etmektedir. Bu nedenle Gazze Şeridi, siyasi ve güvenlik açısından karmaşık bir bölge olarak önemini korumaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x