Başkan Altay: “Hep birlikte yeniden büyük bir başarı hikayesi yazacağız”

Tüm personelin bayramını tebrik eden Başkan Altay, Konya’nın huzur içerisinde bir bayram geçirmesini sağlayan çalışanlara teşekkür etti. Yeni bir döneme başladıklarını, bu dönemde Konya’nın sorumluluğunun diğer dönemlere göre çok daha fazla olduğunu belirten Başkan Altay, “Onun için hep birlikte yeniden büyük bir başarı hikayesi yazmak zorundayız. Bunun için gece gündüz demeden gayret gösteriyoruz, çaba sarf ediyoruz. Hepimizin Konya’ya bir borcu var. Hz. Mevlana’nın şehri, Selçuklu’nun darülmülkünü sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel şehirlerinden birisi yapacağız Allah’ın izniyle. Bilgi birikimimiz, personel gücümüz, insan kaynağımız ve belediyecilik anlayışımız inşallah buna yetecek güçte” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kurban Bayramı dönüşü ilk mesai gününde belediye çalışanlarıyla toplu bayramlaşma programında bir araya geldi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Başkan Altay, Konya’nın huzur içerisinde bir bayram geçirmesini sağlayan tüm Büyükşehir Belediyesi ve KOSKİ çalışanlarına teşekkür etti.

“BİZ BURADA HUZUR İÇİNDE BAYRAM YAŞARKEN MAALESEF GAZZE’DE İSRAİL ZULMÜ DEVAM EDİYOR”

Gazze’deki İsrail zulmünü hatırlatarak konuşmasına devam eden Başkan Altay, “Biz burada huzur içinde bir bayram yaşarken maalesef Gazze’de İsrail’in zulmü kesintisiz bir şekilde devam ediyor. İnşallah orada bir an önce ateşkesin sağlanması ve dünyanın gözü önünde insanlık tarihine önemli bir suç olarak geçecek İsrail zulmünün bir an önce sonlanmasını ve oradaki kardeşlerimizin de artık bayramlarını huzur içinde kutlamalarını temenni ediyor ve onlar için dua ediyoruz” diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR OLARAK YAPTIĞIMIZ HER HİZMETTE SİZLERİN ÇOK BÜYÜK EMEĞİ VAR”

Bayramları birlik, beraberlik ve kardeşliğin bir vesilesi olarak gördüklerini kaydeden Başkan Altay, “Konya’nın en büyük ailesi olarak bugün bir araya gelerek birlik beraberliğimize, kardeşliğimize tekrar vurgu yapıyoruz. Büyükşehir olarak yapmış olduğumuz her hizmette sizlerin çok büyük emekleri var. Belediyecilik bu açıdan önemli bir iş. Hem bu dünyamız için ailelerimize helal rızık götürüyoruz hem de ahiret için azık biriktiriyoruz adeta. Çünkü her yaptığımız iş hem insana hem nebatata fayda sağlıyor ve bunu bu büyük ailenin her ferdiyle beraber gerçekleştiriyoruz. Birlik berberliğimizin daim olmasını temenni ediyorum” dedi.

“KONYA’NIN SORUMLULUĞU DİĞER DÖNEMLERE GÖRE ÇOK DAHA FAZLA”

Yeni bir döneme başladıklarını bu dönemde Konya’nın sorumluluğunun diğer dönemlere göre çok daha fazla olduğunu vurgulayan Başkan Altay, “Onun için hep birlikte yeniden büyük bir başarı hikayesi yazmak zorundayız. Bunun için gece gündüz demeden gayret gösteriyoruz, çaba sarf ediyoruz. Hepimizin Konya’ya bir borcu var. Hz. Mevlana’nın şehri, Selçuklu’nun darülmülkünü sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel şehirlerinden birisi yapacağız Allah’ın izniyle. Bunun için bilgi birikimimiz, personel gücümüz, insan kaynağımız ve belediyecilik anlayışımız inşallah buna yetecek güçte. Hep birlikte bu dönemde öncelikle mevcutta devam eden işlerimizi tamamlamak sonra Konya’ya vizyon getirecek, 31 ilçemizde 2 milyon 320 bin insanımızın faydalanacağı işler yapmaya gayret edeceğiz” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ALTAY DEVAM EDEN YATIRIMLARDAN BAHSETTİ

Şu anda yoğun bir şekilde ulaşım projeleri üzerinde çalıştıklarının altını çizen Başkan Altay konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Büyükşehirlerin en önemli sorunu trafik. Trafiği çözmenin yolu da toplu ulaşımı ve bisiklet kullanımını artırmak. Şu anda Konya Büyükşehir Belediyesi olarak Şehir Hastanesi-Yeni Sanayi tramvay hattının yapımına devam ediyoruz. Seçimden hemen sonra temelini atmıştık. 11.2 kilometrelik hattı Büyükşehir imkanlarıyla gerçekleştiriyoruz. Yeni Sanayiden-Stadyuma kadar olan 10 kilometrelik kısmı da TCDD ve Altyapı Genel Müdürlüğümüz ile birlikte çözeceğiz. Protokolümüzü imzaladık. İnşallah tamamlandığında 21.1 kilometrelik yeni bir raylı sistem hattına kavuşmuş olacağız. Bununla birlikte yine Büyükşehir Belediyemizin sorumluluğunda olan Barış Caddesi hattıyla ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz. Müşavirlik süreci tamamlanmak üzere. İnşallah bu yıl bitmeden onun da yapımına başlayarak şehrimize yeni bir raylı sistem hattı kazandırmayı planlıyoruz. Konya’nın yıllardır konuştuğu, özellikle sanayi alanlarına ulaşımı sağlayacak banliyö hattıyla ilgili de TCDD ve Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. İnşallah bununla birlikte söz verdiğimiz raylı sistem hatlarının yapılması konusunda da Ulaştırma Bakanlığı’mızla büyük bir gayret içerisindeyiz.”

Milli Savunma Bakanlığı ile Konya’nın iki önemli kentsel dönüşüm işlerinden birini tamamlamak üzere olduklarını da anımsatan Başkan Altay, “Hepinizin cephanelik olarak bildiği, artık şehrimizin güvenliği için ciddi problem oluşturan alanla ilgili çalışmalarımız son noktaya geldi. İlk etap ve ikinci etap tamamlandı, üçüncü etapta çalışıyoruz. En önemlisi artık Konya merkezde bir kilogram bile cephane kalmadı. Cephanelerin tamamı yeni alana taşındı. Milli Savunma Bakanlığının standartlarında Türkiye’nin en modern cephaneliğini yaparak Mehmetçiğimizin hizmetine sunduk. Meram Yeni Yol’da bulunan Ağır Bakım alanıyla ilgili de kentsel dönüşüm çalışması kapsamında ASELSAN Konya’nın karşısında bulunan alanda da faaliyetlerimize yoğun bir şekilde devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“KONYA OLARAK ÇOK DAHA ÖNEMLİ İŞLERE İMZA ATACAĞIZ”

Depreme dayanıksız olduğu için yıkmak zorunda kaldıkları eski Büyükşehir Belediye binasının bulunduğu yerde Konya’nın gençlerine, çocuklarına ve geleceğine yatırım yaptıklarını da belirten Başkan Altay şunları kaydetti:

“Çok önemli bir işin, Konya Şehir Kütüphanesi’nin yapımına devam ediyoruz. İnşallah tamamlandığında Konya’nın simge binalarından birisini de şehrimize kazandırmış olacağız. Akyokuş’taki palye düzenlemelerimiz de kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Taş Bina karşısındaki Meydan Evleri’nde de çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Yine geçtiğimiz günlerde Meram Belediyemizle Yaka’da yapmış olduğumuz sosyal tesislerin açılışını gerçekleştirdik. Bir taraftan şehrimize hizmet ediyor, vizyon projeler gerçekleştiriyoruz; bir taraftan Türkiye’ye örnek işler yapıyor ve ülkemizi temsil ediyoruz. Bir taraftan da çalışan arkadaşlarımızın hayatlarını en iyi şekilde geçirecekleri imkanlar sunmaya gayret ediyoruz. Bu dönemi de başarıyla geçireceğimize eminim. Bu işlerde hepinizin katkısı ve emeği var. İnşallah bu bayram vesilesiyle birlik beraberliğimizi pekiştirdiğimiz bu zamanda Konya olarak çok daha önemli işlere imza atacağız.” 

BAŞKAN ALTAY TASARRUF VE YERLİ ÜRÜN KULLANIMINA VURGU YAPTI

Özellikle bu dönemde tasarruf ve yerli ürün kullanımı noktasında vurguladıkları iki konu olduğunu anlatan Başkan Altay, “Tasarruftan vazgeçmeyeceğiz. Her yaptığımız işte ne kadar tasarruf edebiliriz, işi en uygun şekilde nasıl yapabiliriz; bunlar en önemli gündem maddesi olacak. Ayrıca Cumhurbaşkanımız tarafından yayımlanan tasarruf genelgesine tüm birimlerimizle eksiksiz bir şekilde uyacağız. Bu 3 yıl boyunca buna da çok dikkat edeceğiz. İkinci konu ise kalemden araca kadar Türkiye’de üretilen ürünler konusunda hassasiyetimizi daha üst seviyeye çıkaracağız. Milli Teknoloji Hamlemiz, Milli Sanayi Hamlemiz elhamdülillah birçok ürünün Türkiye’de yerli üretilmesine imkan sağladı. Ama sizler de kullanıcılar olarak buna lütfen dikkat edin. Biz kamu olarak ülkemizde üretilen ürünleri desteklemek zorundayız ki kendilerini geliştirebilsinler. Bu konuda da lütfen ithal ürün kullanmamaya dikkat edelim. Hep birlikte çok daha büyük ve güçlü bir Türkiye inşa edeceğimize inanıyorum” sözleriyle konuşmasını tamamladı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x