Numaralar yanlışlıkla yan yana gelince sarılan atletlerin fotoğrafını sansürlediler

Çin’in Hangzhou kentinde gerçekleştirilen Asya Oyunları’nda ev sahibi ülkeyi temsile eden Lin Yuwei ve Wu Yanni, kadınlar 100 metre engelli koşusunun ardından birbirine sarıldı. Lin, 12.74 saniye ile altın madalyayı kazandı. Yarıştan sonra çekilen bir fotoğrafta Lin’in 6 numarası ile Wu’nun 4 numarasının yan yana geldiği görülüyor.

“6/4”, Çin’de 4 Temmuz 1989’un erken saatlerinde meydana gelen Tiananmen Meydanı Katliamı’na referans için sıkça kullanılan bir ifade. Katliam ve protestolarla ilgili tartışmalar ve konuşmalar, Pekin tarafından sıkı şekilde kontrol altında tutuluyor ve sıkça Çin’de internetten kaldırılıyor.

FOTOĞRAF KALDIRILDI

Çin’in en yoğun kullanılan sosyal medya platformu Weibo’da fotoğrafın kaldırıldığı görüldü. Platformda düşülen notta, “Gri karelerin olduğu yerde iki sporcunun birbirine sarıldığı bir fotoğraf bulunuyordu” denildi.

Weibo’da fotoğrafa yapılan yorumlar da sessize alındı.

Sosyal medyada bu sansür uygulanırken bazı haber sitelerinde iki kadının sarıldığı fotoğraf, yarış numaralarıyla birlikte yer aldı.

Çin’de “denetmen” olarak çalışan insanlar, 24 saat boyunca interneti denetleyip “istenmeyen içerikleri” tespit ediyor. Weibo, 2017 yılında 600 milyon kullanıcısı için bin denetmen istihdam ettiğini belirtmişti.

Tartışmaya sebep olan fotoğrafın çekildiği yarışın başında Wu “yanlış başlangıç” sebebiyle kırmızı kart görse de, itirazlarının ardından yarışmasına izin verildi. Yarışı takımı arkadaşı Lin’in 0.03 saniye sonrasında ikinci tamamlamasına rağmen yarıştan sonra karar onanınca Wu dikalifiye edildi ve gümüş madalya başka bir yarışçıya gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x